Jak polepszyć swoją zdolność kredytową?

Bank przed udzieleniem zgody na kredyt starannie rozpatrzy naszą zdolność kredytową. Ma ona duży wpływ nie tylko na sam fakt otrzymania kredytu ale także wysokości zadłużenia o jakie możemy się ubiegać. Jeżeli zależy nam na tym by wypaść jak najlepiej jako potencjalny kredytobiorca możemy wcześniej postarać się we własnym zakresie o jak najkorzystniejszą zdolność kredytową. W wielu przypadkach nie będzie to wymagało dużego nakładu pracy, jednak w niektórych sytuacjach być może warto poświęcić go trochę więcej by mieć pewność, że bank udzieli nam kredytu o takiej wysokości i na takich warunkach, które będą nam najlepiej odpowiadać.

Co zrobić?

Przede wszystkim musimy sami zastanowić się na jak wysoki kredyt nas stać. Ile będziemy w stanie miesięcznie opłacać na spłatę zadłużenia i jak bardzo rata wpłynie na nasz domowy budżet. To bardzo istotne aby już wcześniej zastanowić się nad tym, czy wysokość kredytu nie przerasta naszych możliwości. Jeżeli zdecydujemy jak wysoką kwotę jesteśmy w stanie bez problemu zwrócić musimy także uwiarygodnić przed bankiem, że udzielenie nam kredytu nie wiąże się z ryzykiem.

Na zdolność kredytową największy wpływ ma raport dotyczący historii kredytowej z Biura Informacji Kredytowej. To zatem priorytet aby informacje w nim zawarte były pozytywne i świadczyły, że warto nawiązać z nami współpracę. Jeżeli nadal spłacamy kredyt, a już zastanawiamy się nad zaciągnięciem kolejnego, warto spłacić pierwsze zadłużenie i dzięki temu odciążyć budżet. Dodatkowo uregulowany w terminie kredyt czy pożyczka będzie dowodem na to, że nie mamy problemów z wypłacalnością i wywiązujemy się z umowy zawartej z instytucjami finansowymi. Poza kredytami BIK uwzględnia wszystkie nasze zobowiązania finansowe, powinniśmy zatem dbać o to by regularnie opłacać rachunki, a przede wszystkim nie zalegać z nimi.

Równie problematyczne mogą być również karty kredytowe. Nawet jeżeli nie korzystamy z nich bank wlicza limit karty do naszych zobowiązań co znacznie obniża zdolność kredytową. Jeżeli mamy możliwość zrezygnować z tej usługi powinniśmy to uczynić przed złożeniem wniosku kredytowego.

Niewątpliwy wpływ na zwiększenie naszej wiarygodności jest ustalenie dłuższego okresu kredytowania. Dzięki takiemu zabiegowi miesięczne raty maleją i nie stanowią tak dużego wyzwania w planowanych wydatkach. Banki chętniej udzielają kredytów, których okres spłaty jest dłuższy niż kilkumiesięczny. Jeżeli będziemy w stanie spłacić wcześniej zobowiązanie ważne jest abyśmy dowiedzieli się czy nie będziemy z tego powodu ponosić dodatkowych opłat.

Przy wyborze usługi możemy także zwrócić uwagę na kredyty w złotówkach. Pozostałe oferty, które możemy zaciągnąć w innej walucie wymagają znacznie wyższej zdolności kredytowej co często może prowadzić do odmowy ze strony banku. Kredyt w rodzinnej walucie jest znacznie łatwiejszy w otrzymaniu i nie jest obarczony ryzykiem.

Poza tym, ważny jest także rodzaj rat jaki wybierzemy. Zarówno raty malejące jak i równe mają dużo plusów, jednak w sytuacji gdy walczymy o to by podnieść naszą wiarygodność najlepszym rozwiązaniem będzie wybór rat równych przez cały okres spłaty. W przypadku rat malejących, nasza zdolność kredytowa będzie dopasowywana do wysokości pierwszych tzn. najwyższych miesięcznych opłat.

Wiele banków oferuje swoim klientom dodatkowe produkty finansowe, które także mogą wpłynąć korzystnie na naszą zdolność kredytową. Wśród nich najczęściej widnieją ubezpieczenia kredytu, polisy na życie, a także rachunki osobiste.

Czy to możliwe?

Po usłyszeniu takiego pytania oczywiście można zastanowić się, czy rzeczywiście mamy realny wpływ na to w jaki sposób oceni nas bank. Wiele osób uważa, że poza zaświadczeniem o stałych zarobkach nic nie jest w stanie nam pomóc w uzyskaniu kredytu. Jeżeli jednak jesteśmy cierpliwi i mamy wystarczająco motywacji możemy w znacznym stopniu poprawić naszą zdolność kredytową i otrzymać kredyt w takiej kwocie jaką rzeczywiście potrzebujemy – nawet jeżeli z pozoru nasze zarobki nie są tak wysokie.