Jak podejść prawidłowo do zaciągnięcia kredytu gotówkowego za pierwszym razem?

Kredytobiorca, który pierwszy raz wchodzi na rynek kredytów gotówkowych musi przemyśleć kilka istotnych kwestii. Wśród kredytobiorców pojawia się wiele mitów. Kredytobiorcy często zadają pytania na forach i otrzymują sprzeczne informacje. W artykule poznasz kilka podstawowych informacji dotyczących uruchamiania, szczególnie pierwszego kredytu gotówkowego.

Jeżeli nie spłacisz kredytu gotówkowego w terminie obniżysz zdolność kredytową

To absolutna podstawa. Zobowiązania musisz spłacać terminowo, jeżeli planujesz dłuższą przygodę z kredytami gotówkowymi. Praktycznie każde opóźnienie widać w Biurze Informacji Kredytowej, a banki wykorzystują ten rejestr do oceny klientów przed podpisaniem umowy. To mit, że występują kredyty gotówkowe bez BIK, bo nawet ustawa o kredycie konsumencki nakazuje przeprowadzenie analizy klienta, ale jak będzie szczegółowa to już zależy od specyfiki branży. Banki detaliczne nie mogą pozwolić sobie na elastyczność, ale już nieco inna sytuacja panuje w segmencie parabanków bazujących wyłącznie na prywatnym kapitale.

Kredyt gotówkowy na duże inwestycje – niekoniecznie

Kredyt gotówkowy zakłada cel konsumpcyjny (pierwotnie), a nie inwestycyjny, chociaż zdarzają się przypadki, kiedy kredyt gotówkowy w pewnych warunkach okazuje się tańszy od hipotecznego i daje kredytobiorcy maksymalną elastyczność gospodarowania środkami. Przy kredycie gotówkowym, a tak naprawdę pożyczce konsumpcyjnej bank nie pyta, co robisz z pieniędzmi, a np. przy kredycie hipotecznym pyta i musisz wydatkować środki tak, jak założono w umowie. Bank to szczegółowo sprowadza. Kredyt gotówkowy jest natomiast droższy i to najczęściej dość znacznie od hipotecznego, a zatem poleca się mniejsze kwoty na konsumpcję, a niekoniecznie inwestycje.

Warunkowanie zaciągnięcia kredytu gotówkowego wysokością stóp procentowych

To akurat prawidłowe podejście, ponieważ niskie stopy procentowe wymuszają wręcz tanie zadłużenie i ominięcie oszczędności, które i tak zjada znacznie wyższa niż założona w Narodowym Banku Polskim inflacja. Stopy procentowe największą różnicę przynoszą przy spłacie długoterminowych zobowiązań. Przy kredycie gotówkowym to tylko pewna wskazówka.

Nie liczy się tylko niskie oprocentowanie w kredycie gotówkowym

Obsługa klienta, szybkość rozpatrzenia wniosku, wartościowe promocje to można powiedzieć pozycje dodatkowe, które potrafią nadać kredytom gotówkowym, nawet nieco droższym znacznie bardziej jakościowego charakteru. Nie zwracaj uwagi tylko na niskie oprocentowanie, ale na opinie o kredycie gotówkowym, na komfort obsługi i rozmowy z doradcą.

Zachowuj właściwe tempo składania wniosków kredytowych

Jeżeli zaciągasz kredyt gotówkowy pierwszy raz postaraj się o prawidłową ocenę zdolności kredytowej, jeszcze przed tym, jak złożysz wniosek do wybranego banku. Każde zapytanie do bazy BIK zostawia bowiem ślad w historii zadłużeniowej. Nie ryzykuj „spamowania” wnioskami w krótkich terminach, bo tym samym obniżysz sobie szansę na korzystne zobowiązanie konsumpcyjne.