Okres kredytowania – analiza

Na jaki czas podpisać umowę kredytową? To bardzo popularne pytanie zadawane przez kredytobiorców. W artykule poznasz zalety kredytów krótkoterminowych oraz pożyczek długoterminowych z uwzględnieniem elastyczności okresu kredytowania. Zobaczysz, że manipulowanie okresem kredytowania w wielu przypadkach gwarantuje podniesienie zdolności kredytowej i to błyskawicznie.

Kredyty dzieli się pod względem okresu kredytowania na krótkoterminowe zobowiązania, na średnioterminowe i na długoterminowe. Krótkoterminowe kredyty to kategoria tygodniowa, miesięczna, kwartalna. Średnioterminowe kredyty to mniej więcej rok, dwa lata. Długoterminowe to pozostała część. Niewielka zdolność kredytowa uprawnia wyłącznie do zaciągania kredytów krótkoterminowych, czyli najpopularniejszych chwilówek. Im dłuższy kredyt, tym większa presja na generowanie bardzo dużych dochodów miesięcznych. Wydłużenie okresu kredytowania gwarantuje niskie raty miesięczne, a zatem kredyt długoterminowy nie obciąża tak bardzo płynności gospodarstwa domowego, jednak uzależnia praktycznie na całe życie lub jego większą część. Kredyty na 35 lub więcej lat to norma na krajowym rynku. Chodzi tu o kredyty hipoteczne zabezpieczone nieruchomością. W kredytach długoterminowych występuje ryzyko utraty płynności finansowej, wystąpienia choroby u kredytobiorców, czy innych losowych kryzysów. W takich warunkach pokrywasz dodatkowo koszty ubezpieczenia i wniesienia zabezpieczenia. Przy kredytach krótkoterminowych natomiast ubezpieczenia oraz dodatkowych zabezpieczeń majątkowych się nie wymaga, co zwiększa dostępność podobnego zadłużenia. Nie warto przesadzać z okresem kredytowania, ponieważ nie da się przewidzieć przyszłości, a ubezpieczenie również nie trwa cały czas. W ubezpieczeniach obowiązuje suma gwarancyjna.

Im szybciej spłacasz kredyt, tym lepiej dla funkcjonowania gospodarstwa domowego. Należy przede wszystkim zachować terminowość w spłacie zobowiązań. Dzięki temu uzyskasz pozytywną historię kredytową i sfinansujesz szybciej kolejne potrzeby. Dłuższe kredyty uzależniają, ale nie są też drogie pod względem miesięcznym. Krótszy kredyt jest nieco droższy w racie, ale nie obciąża, aż tak bardzo budżetu domowego. Co myślisz o kształtowaniu okresu kredytowania?