Kredyt samochodowy w pigułce

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się w śród polaków kredyt samochodowy. Jest to rodzaj kredytu celowego oraz forma finansowania pojazdu. Oznacza to, że bank udziela klientowi pożyczki na określony wcześniej cel, którym w przypadku kredytu samochodowego jest kupno auta. Kredyt ten inaczej nazywany jest również kredytem motoryzacyjnym. Decydując się na kredyt samochodowy możemy zakupić nie tylko auto osobowe ale również inny pojazd jak np. motocykl, quad, traktor, maszyny budowlane czy łodzie motorowe, zobacz szczegóły na https://www.kredytomania.eu.

Wniosek o kredyt samochodowy możemy składać zarówno w banku jak i w każdym autoryzowanym salonie danej marki samochodowej. Salony te współpracują z bankami, a niektóre marki posiadają również swoje banki z których korzystają w kwestii udzielania klientom kredytu . Ofert takich banków bardzo często są znacznie bardziej opłacalne niż w innych bankach i co więcej umożliwiają również negocjację zniżki na samochód. Kredyt samochodowy jest z reguły kredytem zdecydowanie tańszym niż zwykły kredyt gotówkowy, dlatego też warto z niego skorzystać w chwili kiedy całą pożyczoną kwotę chcemy przeznaczyć właśnie na zakup pojazdu.

Rodzaje kredytu samochodowego
Jak się okazuje istnieją aż trzy różne typy kredytów samochodowych.

- kredyt standardowy – kredyt ten polega na comiesięcznej spłacie rat kapitałowo – odsetkowych które są zawierane na dogodny dla kredytobiorcy okres. Okres minimalny wynosi 6 miesięcy natomiast maksymalny nawet 10 lat i nie jest w tym przypadku wymagany wkład własny.

- kredyt jednoratowy – ten rodzaj kredytu jest kredytem promocyjnym który oferowany jest przez tak zwane banki samochodowe ściśle związane z danym dystrybutorem. Kredyt ten charakteryzuje się przede wszystkim dużym wkładem własnym nawet do 50 %. Pozostała kwota natomiast wpłacana jest w ustalonym z bankiem terminie np. po roku. Największą zaletą tego kredytu jest to, że nie jest on oprocentowany, inaczej jest on nazywany kredytem 50/50 bądź też 60/40. W skrócie mówić około 50 procent kredytu klient wpłaca od razu a następną część w późniejszym terminie.

- kredyt balonowy – jest to ostatni rodzaj kredytu samochodowego, charakteryzuje się niskimi ratami obejmującymi zazwyczaj około 80 procent wartości pojazdu. Ostatni rata stanowi w tym przypadku 20 procent całości kredytu.

Raty stałe oraz malejące w kredycie gotówkowym
Każdy bank który udziela kredytu samochodowego daje swojemu klientowi możliwość wyboru rat stałych bądź też rat malejących. Każda rata oprocentowania składa się z części kapitałowej oraz z części odsetkowej. Część kapitałowa to nic innego jak określony ułamek pożyczonej kwoty, natomiast część odsetkowa to wynagrodzenie dla kredytodawcy w postaci odsetek.

Rata stała charakteryzuje się tym, że comiesięczne zobowiązanie finansowe jest takie samo w całym okresie kredytowania. Początkowo spłacanie kredytu obejmuje większą część odsetkową natomiast mniejszą cześć kapitałową. Proporce te zmieniają się wraz z upływem okresu kredytowania, co spowoduje że pod koniec tego okresu klient będzie spłacał głównie cześć kapitałową.

Przy ratach malejących comiesięczne zobowiązanie względem banku regularnie maleje. Część kapitałowa raty jest stała przez cały okres kredytowania. Wysokość raty kapitałowej obliczana jest poprzez podzielenie przyznanej kwoty kredytu przez liczbę wszystkich rat. Cześć odsetkowa natomiast obliczana jest od kwoty jeszcze nie spłaconego kredytu. Początkowo raty malejące mogą być nawet o 25 procent wyższe od rat stałych, jednak mimo tego ten wariant kredytu jest i tak najbardziej opłacalny.