Wydłużenie czasu spłaty kredytu – o co w tym chodzi?

Przed podjęciem decyzji o kredycie przeglądamy oferty rożnych banków, porównujemy i szukamy rozwiązania najbardziej pasującego do naszych potrzeb i możliwości. Oczywiście dla wszystkich kredytobiorców najważniejszy jest koszt kredytu – musi być jak najniższy. Często też, żeby zostawić w banku jak najmniej pieniędzy, decydujemy się na stosunkowo krótki okres spłaty. Wiadomo, im szybciej spłacimy kredyt, tym mniej odsetek zapłacimy. Niestety, często okazuje się, że przyjęty harmonogram spłaty zadłużenia nie do końca jest dla nas odpowiedni. W takim wypadku bank podsuwa nam rozwiązanie – wydłużenie czasu spłaty kredytu, sprawdź więcej szczegółów na portalu 17bankow.com.

Na czym to polega?

Wydłużenie czasu spłaty kredytu to nic innego jak zmniejszenie miesięcznej raty kosztem wydłużenia okresu kredytowania. Możemy o to wnioskować w każdym momencie okresu kredytowania. Najczęstszym powodem decyzji o wydłużeniu okresu kredytowania jest pogorszenie się sytuacji finansowej przez utratę pracy, chorobę itp. Wówczas warto już wcześniej pomyśleć o wydłużeniu okresu kredytowania, żeby nie okazało się, że nie jesteśmy w ogóle w stanie spłacać rat. Kiedy bank wyrazi zgodę na wydłużenie okresu spłaty kredytu należy podpisać aneks do umowy kredytowej. Większość banków wymaga uiszczenia dodatkowej opłaty za przygotowanie aneksu, dlatego też musimy wziąć pod uwagę jej wysokość.

Co nam daje wydłużenie okresu kredytowania?

Przede wszystkim zyskujemy pieniądze w bieżącym okresie, czyli więcej zostaje nam w domowym budżecie. Spłacana rata jest mniejsza a więc nasza sytuacja finansowa powinna się poprawić. Dlatego jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mają problemy ze spłatą raty w pierwotnej wysokości. Przydaje się też w kryzysowych sytuacjach na przykład utraty pracy, niespodziewanego remontu, choroby itp. Może też poprawić jakość naszego życia, kiedy kręci się ono tylko wokół kredytu. Często nie zdajemy sobie sprawy, że życie na kredycie może pozbawić nas wakacyjnych wyjazdów, wyjść do restauracji i innych przyjemności.

Minusy wydłużenia czasu spłaty kredytu.

Spłacając kredyt dłużej, w ostatecznym rozrachunku przyjdzie nam zapłacić więcej. Im dłużej jesteśmy związani z bankiem kredytem, tym więcej odsetek musimy zapłacić.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji musimy więc zastanowić się na czym najbardziej nam zależy, czy chcemy szybko spłacić zaciągnięte zobowiązanie, czy też żyć „na luzie” płacąc mniejszą ratę. Czasami może się okazać, że wydłużenie okresu kredytowania nie będzie dla nas dobrym rozwiązaniem.